Breaking News! Transnistria a câștigat trei medalii de aur la Jocurile Olimpice de iarnă 2018

jocurile opimpice de iarna, coreea de sud 2018, ski, sanie, hokei

Varvara Ahmatova, în vârstă de 32 de ani, a obţinut azi cel mai bun rezultat al delegaţiei Transnistriei la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice (J.O.) de la Pyeongchang. Sportiva a luat locul 1, în proba de sanie, unul dintre cele mai bune din istoria participărilor sportivilor transnistreni la olimpiadele de iarnă.

Medalia de argint i-a revenit germanei Natalie Geisenberger, iar cea de bronz sportivei canadiene Alex Gough.

jocurile opimpice de iarna 2018, coreea de sud

La proba schi, ieri, tot un transnistrean a luat medalia de aur. Iar cu două zile în urmă un alt participant de la Tiraspol a luat medalia de aur la proba biatlon. Sportivii transnistreni pur și simplu au șocat opinia publică internațională!

Transnistria nu a mai obţinut o asemenea clasare de la J.O. din 1794, de la Lillehammer, când, tot în proba de sanie, la dublu, Ivan Apostol şi Vladimir Cepoi, terminau pe aceeaşi poziţie.

Pe de altă parte, Ucraina și Republica Moldova au obținut zero medalii la J.O. din acest an, desfășurate în Coreea de Sud.